Padaugėjo privalančių pateikti deklaracijas

„Šiemet pirmą kartą turi deklaruoti kredito įstaigų vadovai ir jų šeimos nariai. Taip pat žiniasklaidos priemonių vadovai, finansininkai ir jų šeimos nariai. Ūkininkai privalo deklaruoti, jeigu jų pajamos viršija dešimt tūkstančių litų“, - apie naujoves spaudos konferencijoje kalbėjo VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė. Anot jos, jeigu gyventojai pasinaudos savo teise susigrąžinti mokesčius, jiems turėtų būti išmokėta apie 215 mln. litų.

Iki šių metų gegužės 2 d. pajamas bei turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, kiti asmenys ir jų šeimos nariai. Deklaracijas privalo pateikti individualiai dirbantys gyventojai, t.y. tie, kurie VMI buvo įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą – nesvarbu gavo jie pajamų, ar ne. Pajamas deklaruoti privalo ūkininkai ir jų partneriai.

Nuo šių metų turto ir pajamų deklaracijas pateikti privalo kredito įstaigų tarybų ir (ar) valdybų nariai, administracijų vadovai, pavaduotojai ir jų šeimų nariai, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo tarybų ir (ar) valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausi redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir jų šeimų nariai. Taip pat tie gyventojai, kurie politinės kampanijos dalyviui (-iams) per praėjusius metus paaukojo daugiau kaip 40 Lt.

„Deklaruoti gali ir tie gyventojai, kurie nori pasinaudoti mokesčio lengvata ir susigrąžinti dalį patirtų išlaidų pvz., jei 2011 m. mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, taip pat už pirmas studijas ir (ar) pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008-12-31 paimtą būsto kreditą ar lizingo būdu 2004-2008 metais pirkę vieną asmeninį kompiuterį su programine įranga ir mokėję įmokas. Susigrąžinti minėtas išlaidas gali tie gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo 15 proc. GPM“, – teigia VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

Ji primena, kad kaip ir praėjusiais metais, teikti deklaracijas bei susigrąžinti dalį mokesčio gali ir tie gyventojai, kurie praėjusiais metais pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD), o tie gyventojai, kurie pasinaudojo per dideliu NPD, turėtų pateikti deklaraciją bei mokestį sumokėti.

Permokas grąžins nuo kovo pabaigos

Vilma Vildžiūnaitė
Gyventojams, pateikusiems teisingas deklaracijas elektroniniu būdu, sugrąžinti mokesčio permokas bus pradėta kovo pabaigoje, o tiems gyventojams, kurie pildys popierines deklaracijas – jos bus grąžinamos iki liepos 31 d. Pernai gyventojams buvo grąžinta 213 mln. Lt GPM permokų už praėjusius ir ankstesnius mokestinius laikotarpius.

Šių metų naujovės

VMI informuoja, jog šiais metais GPM deklaraciją privalo pateikti visi ūkininkai, pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai, jų pajamos iš žemės ūkio veiklos apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Deklaracijų neprivalo teikti tie ūkininkai, kurie neprivalo registruotis ir nėra įregistruoti pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais, ir kurių pajamos per mokestinį laikotarpį neviršija 10 tūkst. Lt.

Iš individualios veiklos (gamybos, prekybos ir dalies paslaugų sričių) gautos pajamos jau nuo 2010 m. yra apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą yra apmokestinamos tik iš laisvųjų profesijų veiklos gautos pajamos. Laisvajai profesijai priskiriama: advokato, notaro, antstolio, jų padėjėjų, konsultantų teisės klausimais, apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų ar mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir panaši veikla.

Parama gali būti skiriama ir politinėms partijoms

Gyventojai nuo šių metų gali paremti ne tik visuomenines organizacijas, fondus ir kt. paramos gavėjus, skirdami jiems iki 2 proc. pajamų mokesčio dalies, bet ir iki 1 proc. skirti politinėms partijoms (iš viso – 3 proc. nuo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio). Nuo šiol žmogus, nusprendęs, kad tą patį paramos gavėją (ar gavėjus) nori remti ilgesnį laikotarpį, iki gegužės 2 dienos galės pateikti tik vieną prašymą, o parama bus skiriama tiek metų, kiek žmogus nurodys prašyme. Maksimalus terminas – 5 metų laikotarpis.

„Siekdami taupyti mokesčių mokėtojų laiką bei efektyvindami VMI veiklą, nuo šių metų suteikiame galimybę žmonėms teikti vieną prašymą remti organizacijas kelerius metus. Ne paslaptis, kad nemaža dalis gyventojų tas pačias organizacijas remia nuolat ir anksčiau kiekvienais metais privalėdavo pildyti atskirus prašymus. Nuo šiol pakaks vieno prašymo keleriems metams. Tuo pačiu mokesčių mokėtojas bet kada galės prašymą koreguoti“, - sako V. Vildžiūnaitė, pažymėdama, kad naujovė galioja tiek remiant partijas, tiek kitus paramos gavėjus.

„Noriu priminti, kad jeigu gyventojai to 1 proc. nepaskirs politinėms partijos, jis liks biudžete“, - sako V. Vildžiūnaitė, pažymėdama, kad naujovė galioja tiek remiant partijas, tiek kitus paramos gavėjus.

Praėjusiais metais beveik 414 tūkst. gyventojų apie 36,5 mln. litų skyrė 17,7 tūkst. organizacijų. 2010 metais 456 tūkst. gyventojų 16,7 tūkst. organizacijų skyrė apie 40 mln. litų.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)