Beveik kas penktas (18 proc.) iš Lietuvos banko apklausoje dalyvavusių vadovaujančias pareigas užimančių komercinių bankų darbuotojų nurodė, kad artimiausią pusmetį skolinimo sąlygos verslui bus švelninamos. Griežtinti skolinimo sąlygas yra numatę 9 proc. respondentų.

Pagal naujausią apklausą, praėjusį pusmetį dauguma – 91 proc. – bankų teigė skolinimo sąlygų nekeitę, 9 proc. atsakė jas šiek tiek sugriežtinę. Dauguma atsakymus pateikusių bankų nurodė, kad praėjusį pusmetį jie atsargiausiai kreditavo viešbučių ir restoranų, nekilnojamojo turto bei statybos sektorius.

Bankai artimiausiu metu labiausiai linkę švelninti sąlygas smulkiam ir vidutiniam verslui. Kartu jie tikisi, kad būtent šio segmento įmonių skolinimosi apetitas augs labiausiai.

Paskolų paklausos augimo šiemet tikisi beveik kas antras bankas, o bendras paskolų portfelis, pagal bankų prognozes, šiemet padidės 2–6 proc.

„Apklausos rodo, kad kredito įstaigos linkusios paskolų verslui maišą atrišti labiau, tačiau pačios įmonės įsipareigojimų prisiimti neskuba. Dauguma jų teigia paraiškos paskolai artimiausiu metu nepildysiančios, nes nemato tam poreikio, turi vidinių išteklių arba skolinimąsi laiko per brangiu“, – sakė Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas Virgilijus Rutkauskas.

Įmonės išmoko gyventi be bankų

Naujausios apklausos duomenimis, įmonių, kurios artimiausiu metu ketina naudotis kredito įstaigų teikiamomis paslaugomis, dalis per pusmetį sumažėjo nuo 38,6 iki 32 proc.

Palyginti su 2011 m. spalio mėn. nefinansinių įmonių apklausos rezultatais, įmonių, kurios visus verslo finansinius poreikius tenkina vien tik iš vidinių finansavimo šaltinių, dalis sumažėjo nedaug ir sudarė beveik tris ketvirtadalius apklausoje dalyvavusių respondentų.

Naujo skolinimosi galimybes ir teikiamų paskolų standartus optimistiškiausiai vertino prekybos įmonės, o statybos ir paslaugų įmonėms jos atrodė suprastėjusios. Naujausios apklausos duomenimis, 2012 m. pirmąjį pusmetį aktyviausiai kredito įstaigų teikiamomis paslaugomis naudosis pramonės ir prekybos įmonės. Kaip ir ankstesniais laikotarpiais, už skolintas lėšas įmonės ketina pirkti įrenginius, mašinas, transporto priemones, žaliavas ir medžiagas.

Lietuvos bankas apklausė septynių komercinių bankų ir keturių užsienio bankų filialų vadovaujančius darbuotojus, bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko 500 nefinansinių įmonių vadovų ir finansininkų apklausą.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (18)