Apmokestinama kiekviena pagaminta kilovatvalandė. Kuo daugiau įmonės pasigamina elektros sau, tuo daugiau VIAP mokesčių joms reikia sumokėti.

Praėjusiais metais VIAP mokesčio tarifas siekė 4,73 cento už vieną kilovatvalandę. Bet energetikos ministro Arvydo Sekmoko potvarkiu nuo sausio 1 dienos VIAP pakilo iki 6,01 ct/kWh.

"Pirkta elektra tapo pigesnė nei pačių pasigaminta energija", - gūžčiojo pečiais "Achemos" vadovas. Bendrovė planavo jėgainėse savo reikmėms pasigaminti 80-90 proc. reikalingos energijos.

Labiausiai mokestis užguls naftos perdirbimo įmonę „Orlen Lietuva”. Mažeikių bendrovė dar nuo 2007 metų moka VIAP mokestį. Tačiau toks staigus padidinimas ją šokiravo, mat ir taip per pastaruosius 4 metus bendrovė sumokėjo per 110 mln. litų šio mokesčio.

Naftos perdirbimo įmonės vadovai mano, kad ministro potvarkis gali iškraipyti konkurenciją. Be to, Lietuva apie tai turėjo pranešti Europos Komisijai (EK) ir gauti jos pritarimą. Todėl naftos perdirbimo įmonė svarsto galimybę kreiptis į EK. Jei Komisija pripažins, kad ministro įsakas nesuderinamas su ES teise, Lietuva gali skaudžiai nukentėti.

Didesniais mokesčiais apdėti verslininkai stebisi ir tuo, kaip bus panaudoti surinkti pinigai. Iš viso ketinama gauti 613 mln. litų šio mokesčio. Pernai surinkta 431 mln. litų. Didžioji dalis surenkamų pinigų skiriama Lietuvos elektrinei Elektrėnuose - 348 mln. litų. Jos pagaminta elektra yra ypač brangi ir nekonkurencinga.

Tačiau valdantieji mano, kad tai yra Lietuvos elektros sistemos stabilumo garantas. Dar didesnių abejonių kelia 85,7 mln. litų, numatyti termofikacinėms elektrinėms. Pernai joms buvo skirta 35,7 mln. litų. Daugiausia bus atriekta Vilniaus, Kauno ir kitų miestų šilumos gamintojams, priklausantiems privačioms bendrovėms.

Energetikos ministerija: išimties panaikinimas leido nedidinti elektros kainos

Ketvirtadienį į verslininkų pasipiktinimą sureagavo Energetikos ministerija. Išplatintame pranešime teigiama, kad ošimties panaikinimas leido pasiekti, nuo šių metų pradžios elektros energijos tarifas visiems vartotojams nepadidėjo, o įmonės, kurios turi nuosavus elektros energijos gamybos pajėgumus, jau ir taip yra savotiškai privilegijuotos.

Todėl, kad jos ne tik gali apsirūpinti elektros energija už savikainą, bet dar visada turi galimybę gauti jiems reikalingą elektros energijos kiekį iš elektros energetikos sistemos. Kitaip tariant, jos turi papildomas elektros energijos tiekimo saugumo garantijas, už kurias VIAP moka kiti vartotojai.

"Todėl visiškai akivaizdu, kad kaip ir visi kiti elektros energijos vartotojai, šie ūkio subjektai turėtų prisidėti prie Lietuvos elektros energetikos sistemos saugumo ir tiekimo patikimumo užtikrinimo", - teigiama pranešime.

Šaltinis
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją