Ukmergės rajono ekstremalių situacijų komisijoje, kurią sudaro įvairių savivaldybės ir valstybės institucijų bei žinybų atstovai, už ekstremalios situacijos paskelbimą vienbalsiai balsavo 19 Ukmergės rajono ekstremalių situacijų komisijos narių.

Ukmergės rajono savivaldybės meras Algirdas Kopūstas teigia, kad susidariusi situacija – nebepakenčiama. „Beveik per keturis mėnesius atsakingos institucijos niekaip neišsprendė šilumos ūkio klausimo Ukmergėje, procesas buvo nuolat vilkinamas. Gyventojams buvo sukelta daug nepatogumų ir taip daugiau tęstis nebegali, ypač vėstant orams“, – teigia A. Kopūstas.

2010 m. rugpjūčio 27 d. – rugsėjo 2 dienomis visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ atliko reprezentatyvią ukmergiškių apklausą, kurios rezultatai atspindi, kad absoliuti dauguma (91 proc.) centralizuotos šilumos vartotojų žino apie savivaldybės tarybos sprendimą nutraukti šilumos ūkio nuomos sutartį su privačiu šilumos tiekėju ir dauguma jų (51 proc.) tokiam sprendimui pritaria. Šiam sprendimui nepritariančių tėra 15 proc. šilumos vartotojų. 46 proc. ukmergiškių taip pat pritaria šildymo sezono paankstinimui, jeigu tai leistų užtikrinti nepertraukiamą karšto vandens tiekimą, tokiam sprendimui nepritartų tik 23 proc. šilumos vartotojų.

Sutartis buvo nutraukta paaiškėjus faktams, kad „Miesto energija“ skirstė ir dalino pajamas tarp 20 fizinių ir juridinių asmenų, veikiančių skirtingose šalies ir pasaulio vietovėse. Grupės įmonės sukūrė mechanizmus, pagal kuriuos Ukmergės gyventojai iš dalies dengė šilumos ir karšto vandens kainą Trakų rajono vartotojams.

Be to, „Miesto energija“ be Ukmergės savivaldybės sutikimo sudarė ilgalaikes paskolų sutartis su bankais, įkeičiant Ukmergės šilumos ūkio turtą. Gautas paskolas bendrovė perskolino savo grupės įmonėms, skolinti pinigai buvo paskirti ne Ukmergės šilumos ūkiui, o palūkanas bankams mokėjo Ukmergės šilumos vartotojai, nes jos buvo įskaičiuotos į šilumos kainą.

Dar pernai Ukmergės rajono gyventojai Lietuvoje mokėjo bene brangiausiai už šildymo paslaugas – beveik 30 ct/kWh su PVM. Ukmergės rajono savivaldybės taryba praėjusią savaitę patvirtino naujas šilumos bazines kainas – Šventupės gyvenvietės gyventojai nuo šiol už šilumą mokės ketvirtadaliu, o Pivonijos mikrorajono gyventojai – beveik 9 proc. mažiau. Šventupės gyventojams teikiamos šilumos bazinė kaina sumažinta iki 19,47 ct/kWh, tuo tarpu Pivonijos mikrorajono gyventojams – iki 23,75 ct/kWh.

„Miesto energija”: tai tik priemonė dangstyti neteisėtus veiksmus

Šilumos tiekėja „Miesto energija“ mano, kad ekstremalios padėties įvedimas rajone nebus naudingas gyventojams ir yra skirti tiktai pridengti savivaldybės vadovų padarytus ir planuojamus neteisėtus veiksmus.

„Desperatiški savivaldybės vadovų veiksmai kelia daug nerimo, kadangi kiekvienas naujas sprendimas sukuria vis daugiau įstatymų pažeidimų ir pavojų patikimam kašto vandens ir šilumos tiekimui. Laikomės savo pozicijos, kad ūkinis ginčas turi būti sprendžiamas teisinėmis priemonėmis, o ne politinių ambicijų įkaitais verčiant gyventojus ar ignoruojant įstatymus“, – sakė „Miesto energijos“ generalinis direktorius Artūras Stravinskas.

Anot bendrovės, „Miesto energija“ imsis teisinių priemonių ir sieks pažaboti savivaldybės savivalę ir neteisėtus veiksmus bei įgyvendinti Lietuvos apeliacinio teismo bei priežiūros institucijų sprendimus – kuo skubiau atnaujinti patikimą ir nenutrūkstamą šilumos paslaugų tiekimą gyventojams. „Miesto energija“ vienintelė Ukmergės rajone turi licenciją tiekti šias paslaugas, taršos leidimus, kvalifikuotą personalą ir sutartis su kuro tiekėjais.

„Per pastaruosius keturis mėnesius ir mes, ir reguliuojančios institucijos galėjo įsitikinti savivaldybės teisine kompetencija. Paskutinis savivaldybės vadovų sprendimas – įstatymus, Lietuvos apeliacinio teismo neskundžiamą nutartį ir premjero kritiką oficialiai ignoruoti įvedus nepaprastąją padėtį, nors pagrindo jai – ekstremalaus įvykio, kaip numato teisės aktai – nėra. Meras A.Kopūstas spaudoje pabrėžia savivaldos teises, tačiau užmiršta pagrindinę pareigą – pirmiausia rūpintis rajono gyventojais. Meras negirdi nei mūsų, nei valstybės institucijų raginimų atskirti ginčus teismuose nuo spekuliacijų gyventojų interesais ir paisyti Lietuvos teisės aktų. Mes vis dar tikime, kad esame teisinė valstybė ir manipuliacijos nepaprastąja padėtimi bus tinkamai įvertintos kontroliuojančių institucijų, o savivaldybei paminti įstatymų ir privačios nuosavybės neliečiamumo principo leista nebus“, – sakė A. Stravinskas.

Lietuvos apeliacinis teismas rugsėjo 23 d. nutartimi konstatavo, kad šilumą ir karštą vandenį Ukmergėje privalo tiekti licencijuotas, visus įstatymų reikalavimus atitinkantis tiekėjas – „Miesto energija“.

Primename, kad „Miesto energija“ 2000 m. laimėjo savivaldybės skelbtą konkursą tiekti šilumą rajono gyventojams. Savivaldybė vienašališkai nutraukė sutartį su bendrovę, kuri, anot jos, Ukmergės gyventojų lėšomis iš dalies dengė šilumos ir karšto vandens kainą Trakų rajono vartotojams.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją