„Šio projekto tikslas – sukurti sistemą, kuri leistų rengti nuotolinius teismų posėdžius, įrašyti ir išsaugoti elektroniniu formatu šių posėdžių medžiagą. Tokios sistemos sukūrimas ir įdiegimas padės optimizuoti teismų darbą, taupyti lėšas ir laiką, sudarys geresnes galimybes tam tikroms pažeidžiamoms visuomenės grupėms dalyvauti teismų posėdžiuose, ir, be abejo, prisidės prie informacinės žinių visuomenės plėtros Lietuvoje“, – pranešime spaudai cituojamas NTA direktorius Kęstutis Vaškevičius.

Projekto įgyvendinimo metu bus nupirkta ir įrengta vaizdo konferencijų įranga teismuose, kalėjimuose ir NTA, nupirkta ir įdiegta NTA nuotolinių teismo posėdžių įrašymo ir saugojimo elektroniniu formatu kompiuterių ir programinė įranga, ja naudotis apmokomi įstaigų darbuotojai.

Nuotoliniu būdu saugiai galės būti apklausinėjami įslaptinti liudytojai, kuriems saugiai pristatyti į teismą dabar skiriama nemažai lėšų, nusikaltimų aukos, asmenys, kuriems atvykti į teismą yra problematiška - neįgalieji, nepilnamečiai, taip pat nuteistieji, įtariamieji, patalpinti laisvės apribojimo įstaigose. Pastarųjų dalyvavimas posėdyje video konferenciniu būdu taip pat leis išvengti būtino jų konvojavimo į teismą, taigi taip pat bus taupomos valstybės lėšos, skiriamos tokių asmenų konvojavimui, užtikrinamas jų ir kitų asmenų saugumas, išvengiama psichologinės įtampos teismo posėdžio metu.

Vaizdo konferencijų sistemos bus įrengtos Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, Lietuvos apeliaciniame teisme, Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, Vilniaus apygardos administraciniame teisme, visuose 5 apygardų teismuose, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio miestų apylinkių teismuose ir 3-uose apylinkės teismuose, kuriems priskirtoje teritorijoje yra įkalinimo įstaigos: Alytaus, Marijampolės ir Kaišiadorių rajonų apylinkės teismuose. Pastate, kur įsikūrę trys Vilniaus miesto apylinkių teismai, bus įrengta viena bendra vaizdo konferencijų salė.

Be stacionarių, bus nupirkta ir įrengta 13 kilnojamosios vaizdo konferencijų įrangos komplektų: Kybartų, Panevėžio, Vilniaus, Alytaus, Marijampolės pataisos namuose, Pravieniškių pataisos namuose ir namuose-atvirojoje kolonijoje, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose, Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime, Šiaulių tardymo izoliatoriuje ir Kauno tardymo izoliatoriuje.

Kita kilnojamosios įrangos dalis (5 komplektai) atiteks apygardos teismams ir bus naudojama pagal poreikį: pavyzdžiui, rengiant vaizdo konferencijų posėdžius tarp teismų, posėdžius, kuriuose dalyvauja teismo atstovai ir atokiai gyvenantys bylos dalyviai ir t. t.

Projektą planuojama baigti įgyvendinti 2013 m. gegužę, bendra jo vertė – 5 mln. Lt.