Prekybininkai DELFI teigė, kad kratos vykdomos tiek prekybos vietose, tiek namuose. Kai kurie iš prekeivių sulaikyti 48 valandoms. FNTT patvirtino, kad yra daug sulaikytų asmenų.

FNTT kol kas atsisako detaliau komentuoti šią operaciją. Tačiau DELFI žiniomis, ši plataus masto operacija prasidėjo dar praėjusią savaitę.

DELFI šaltinių teigimu, smulkieji prekeiviai šįkart neliečiami, pareigūnus domina didmenininkai, susiję su nusikalstamomis grupuotėmis. Jau suimti penki įtariamieji. Trečiadienį į teismą buvo kreiptasi dėl dar dviejų suėmimo.

Pasak pareigūnų, Gariūnuose pasklidus žiniai apie sulaikomus didmenininkus, turguje buvo imta masiškai naikinti dokumentus ir išvežinėti prekes.

Šaltinių teigimu, suimtųjų neteisėtos prekybos mastai buvo „žiaurūs”.

Skundžiasi dėl pažeistų žmogaus teisių

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos garbės pirmininkas Eduardas Šablinskas DELFI sakė iš prekeivių turįs informacijos, kad FNTT sudomino prekeivių sumokėtas muito mokestis.

Anot jo, pareigūnai esą įtaria, kad Gariūnų prekeiviai per mažai sumokėjo muito mokesčių.

„Kiek mes žinome, tai (kratos – DELFI) yra dėl palyginamųjų kainų, kurias turi tik Lietuva. Mūsų muitinė, skaičiuodama muitą remiasi šiomis kainomis, o mūsų smulkieji verslininkai ir kiti tiekėjai veža per kitas Europos Sąjungos muitines, kurios visai liberaliai žiūri į šiuos dalykus. Kinai kai kurių prekių išvežimą dėl rinkos perkrovimo netgi dotuoja“, – komentavo E. Šablinskas.

Jis nesiėmė vertinti, ar iš tiesų prekeiviai nepadarė pažeidimų, tačiau tvirtino, kad žmonės skundžiasi dėl pažeidžiamų žmogaus teisių.

„Svarbiausia, kad tyrimas būtų atliekamas etiškai ir nepažeidžiant žmogaus teisių. Suprantate, jeigu naudoja antrankius ir vis tiek jį paleidžia, tai yra spaudimas. Kiek girdėjau, žmonės šiek tiek pasipiktinę dėl žmogaus teisių pažeidimų. JAV net tikrus mafiozus paleidžia dėl procedūrinių pažeidimų, pas mus turbūt bandoma rinkti informacija ne visada teisėtai. Viskas yra vien tik dėl tos baisiosios opiosios problemos, kuri nesprendžiama, o bandoma tokiais būdais paaiškinti“, – teigė E. Šablinskas.

Pašnekovas sakė neturįs informacijos, kiek prekeivių buvo sulaikyta.

Įtaria, kad kratos vyko dėl žemų kainų

Tokią pačią versiją kelia ir Lietuvos smulkiųjų verslininkų asociacijos pirmininko pavaduotojas Arūnas Dervinskas, anksčiau vadovavęs vienai iš Gariūnus administruojančių įmonių.

„Įtariu, kad buvo tikrinami iš Kinijos prekes importavę arba jas įsigiję žmonės. Kai kurios Europos šalių muitinės toleruoja neaukštas kinų kainas, o Lietuva netoleruoja ir taiko savo palyginamąsias kainas. Greičiausiai (FNTT – DELFI) įtarimas yra, kad kažkokių prekių kainos yra per žemos. Dabar mūsų žmonės gali patirti nuostolius, kol viskas bus išsiaiškinta, nes jie atsivežė sezonines prekes, jei jas užlaikys, žmonės negalės parduoti“, – teigė jis.

A. Dervinskas sakė neturįs informacijos, kad prekeiviai iš Gariūnų išvežinėtų savo prekes.

Primename, kad jau kuris laikas Ūkio ministerija siekia panaikinti arba pakeisti investicijų sutartį, kad Gariūnų turgavietė netektų valstybinės svarbos projekto statuso, nes, pasak ministerijos, valdytojai nevykdo visų numatytų sąlygų.

Sulaikyta apie 60 asmenų

Trečiadienį, vidurdienį, FNTT išplatino pranešimą apie šią operaciją.

FNTT Vilniaus apygardos valdyba kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra, glaudžiai bendradarbiaudamos su Valstybine mokesčių inspekcija, operatyvinio tyrimo metu išaiškino gerai organizuotas keturias nusikalstamas grupes. Įtariama, kad buvo nuslėpta dešimtys milijonų litų mokesčių, kuriuos turėjo sumokėti įmonės ir asmenys, dirbantys pagal verslo liudijimus. Išaiškintų grupuočių nariai turėjo konkrečiai jiems pavestas užduotis, vykdė daugybę nusikalstamų veikų – nuo dokumentų klastojimo iki sukčiavimo.

Bendros operacijos metu sulaikyta daugiau nei 60 nusikalstamų veikų vykdymu įtariamų asmenų, nusikalstamos veiklos organizatorių, vykdytojų ir padėjėjų darbo vietose, namuose, sandėliuose, prekybos vietose, automobiliuose atlikta per 120 kratų. Jų metu rasti bei paimti nusikalstamą veiklą patvirtinantys buhalterinės apskaitos dokumentai, įvairūs juodraščiai, ribotos atsakomybės bendrovių, bankinių sąskaitų duomenys, kompiuteriai ir kompiuterinės laikmenos, kaip įtariama, iš nusikalstamos veikos gauti daugiau nei 1,2 mln. Lt grynųjų pinigų, be dokumentų įsigytos įvairios prekės už daugiau kaip 5 mln. Lt.

Atskleistas gerai organizuotas nusikalstamas tinklas, veikęs ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Lenkijoje. Įvairių prekių gabenimu iš Kinijos į Gariūnus ir kitas turgavietes bei prekybos vietas užsiimančios įmonės per Lenkiją ir Latviją į Lietuvą iš Kinijos gabendavo įvairias prekes ir klastodavo prekių įsigijimo dokumentus, nurodydamos melagingus duomenis apie jų kiekius ir jų realias kainas. Pavyzdžiui, žieminės striukės, parduodamos nuo 70 iki 200 Lt, būdavo įsigyjamos nuo 2 iki 7 Lt, suknelės, kainuojančios apie 50 Lt, būdavo įsigyjamos už 50 centų.

Išaiškinta ir pinigų mokėjimo už prekes schema: asmenys, turintys verslo liudijimus ir užsiimantys prekybine veikla Gariūnų turgavietėje ir kitose prekybos vietose, be jokių apskaitos dokumentų perduodavo dideles pinigų sumas tam tikriems organizuotos grupės nariams, kurie jas perduodavo kitiems organizuotų grupių organizatoriams.

Pastarieji tiesiogiai arba per tarpininkus surinktus iš jiems pavaldžių asmenų pinigus perduodavo dar kitiems organizuotos grupės nariams, o šie, naudodamiesi ribotos atsakomybės bendrovių sąskaitomis, pervesdavo juos į Kinijoje esančių asmenų bei įmonių sąskaitas.

Dėkojame DELFI skaitytojui už informaciją!

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)