Branduolinių problemų specialistas iš Imperijos koledžo Londone Simonas Walkeris ketvirtadienį interviu televizijos kanalui „Sky News" pavadino avariją Fukušimos 1-ojoje atominėje elektrinėje „lėtu Černobyliu". Pasak eksperto, Černobylyje 1986 metais sprogimas nugriaudėjo ir gaisras kilo iškart po avarijos, o Japonijos jėgainėje padėtis blogėja palaipsniui.

Jeigu nepavyks ataušinti branduolinių strypų, jie gali apsilydyti, o tai kelia gaisro ir dar vieno didelio radiacijos proveržio pavojų, pažymi ekspertas.

Didžiosios Britanijos žiniasklaida cituoja branduolinio saugumo specialisto iš Radiacinės saugos instituto Prancūzijoje Thierry’io Charleso žodžius: „Artimiausios 48 valandos turės lemiamą reikšmę. Aš esu nusiteikęs pesimistiškai, kadangi nuo sekmadienio mes matėme, jog beveik nė vienas mėginimas pagerinti padėtį nedavė rezultatų". Eksperto nuomone, rizika, kad situacija rutuliosis pagal blogiausią scenarijų, didelė, bet "dar ne viskas prarasta".

Britų spauda taip pat cituoja oficialų Prancūzijos vyriausybės atstovą Francoisą Baroiną: „Jeigu įvykiai klostysis pagal blogiausią scenarijų, padariniai gali būti skaudesni nei Černobylio AE katastrofos".

Saugyklose gali būti daugiau kaip 15 tūkstančių kuro strypų

Fukušimos 1-osios atominės elektrinės panaudoto branduolinio kuro saugyklose šiuo metu gali būti 15 tūkstančių 558 kuro strypai.

Tai žurnalistai sužinojo iš Didžiosios Britanijos mokslininkų, kurie dabar matematiniais metodais modeliuoja galimą įvykių raidą šioje iš dalies sugriautoje Japonijos jėgainėje.

Didžioji labai radioaktyvių strypų dalis yra dviejuose specialiuose baseinuose, kiti - tam tikruose sausuosiuose konteineriuose. Žemės drebėjimas ir cunamis, taip pat srovės nebuvimas ilgą laiką padarė didelę žalą šioms saugykloms.

Londono mokslininkams dabar ypač didelį nerimą kelia pranešimai, kad bent jau viename iš baseinų - ketvirtajame bloke - tikriausiai nėra vandens. Dėl to gali įvykti sprogimas ir pasklisti didžiulis radioaktyviųjų medžiagų kiekis, įspėja britų specialistai.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją